"Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to poświęcając mu czas."

Ulrich Schaffer

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH,
DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.

JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!

Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu:

CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!

Biblioteka i biblioteczka, czyli gdzie mieszka nasza bajeczka?

Pod takim hasłem 11 maja odbyła się w naszym przedszkolu lekcja biblioteczna z okazji Tygodnia  Bibliotek i Dnia Bibliotekarza. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób spróbowała przybliżyć dzieciom, gdzie można spotkać książki - czy tylko w bibliotece? Spotkanie uwieńczyła opowiadaniem M. Strzałkowskiej "Majowa bajkowa wyprawa" z najnowszego Świerszczyka. Dziękujemy Pani Beacie za cenną wizytę w naszym przedszkolu .

Świętujemy Święta Książki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzimy go każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. W przedszkolu uczciliśmy te święta spotykając się na wspólnym słuchaniu baśni H. Ch. Andersena - Mała czerwona kurka, Ołowiany żołnierzyk. Czytała je nam pani Beata z pobliskiej biblioteki. Dziękujemy pani bibliotekarce za promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Wiersze, które uczą

Pod takim hasłem odbył się 14 kwietnia konkurs recytatorski zorganizowany w naszym przedszkolu. Celem konkursu bylo ukazanie piękna poezji dziecięcej bardziej lub mniej znanych poetów, ukazanie edukacyjnych przesłanek w wierszach oraz rozwijanie zdolności recytatorskich u dzieci. W tym roku prezentacje wierszy oceniała komisja konkursowa w składzie: Pani Beata Mazur - bibliotekarka, Pani Grażyna Cetera - logopeda, pani Sylwia Tyksińska - rodzic.

Jak zwykle zmaganiom uczestników towarzyszyły wielkie emocje.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce: Szymon Woźniak - 6-latki

II miejsce: Natan Janowski - 6-latki

III miejsce: Oliwia Czajkowska - 6-latki

Wyróżnienia: Anna Lewicka - 3-latki, Zbigniew Lewicki - 5-latki, Nikola Wańczyk - 5-latki, Maja Woźniak - 6-latki, Bartosz Wolak - 6-latki

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi. Dziękujemy serdecznie paniom jurorkom za przyjęcie zaproszenia i pracę w komisji, a wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!!

Światowy Dzień Poezji

Z okazji Światowego Dnia Poezji odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z bibliotekarką panią Beatą. Hasłem przewodnim wydarzenia było "Wszyscy potrzebujemy poezji". Zaproszony gość przezytał dzieciom wiersze z najnowszych numerów "Świerszczyka". Serdecznie pani Beatce dziękujemy!

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta czytali dzieciom

Młodzieżowa Rada Miasta Tarnobrzega zaplanowała na czas ferii zimowych "Spotkanie z książką” dla przedszkolaków. Inicjatywa ta wpisuje się świetnie w proces rozwijania zainteresowań czytelniczych małych dzieci. 8 lutego tarnobrzeska młodzież czytała naszym przedszkolakom bajki oraz prowadziła szereg zabaw ruchowych. To była świetna zabawa połączona z nauką. Bardzo dziękujemy za tak wspaniałą lekcję języka polskiego i czas spędzony z naszymi przedszkolakami.

Głośne czytanie z okazji Dnia Babci i Dziadka

Przedświąteczne spotkanie głośnego czytania

18 grudnia pani bibliotekarka czytała przedszkolakom świąteczne opowiadania z książki Anny Sójka "Bajki z kraju Mikołajów", "Jestem przedszkolakiem" - zimowe opowiadania dla dzieci oraz wiersz z najnowszego "Świerszczyka" Nr 24/2017r. przenosząc je w magiczny świat Świąt Bożego Narodzenia pełen śniegu, przyjaźni i radości. Mikołaj, Renifery i inni bohaterowie życzą wszystkim Wesołych Świąt!

Pani Barbara Zych czyta przedszkolakom

Czytanie z misiem i panią Beatą

Pani Radna czytała dzieciom

Pierwszym czytającym gościem w tym roku szkolnym była pani Bożena Kapuściak - wiceprzewodnicząca Rady Miasta, która zaszczyciła nas swoją obecnością 11 września. Wizyta ta zbiegła się w czasie z 123 rocznicą urodzin Juliana Tuwima i z tej okazji nie mogło zabraknąć utworów tego wielkiego poety. Pani Radna przeczytała dzieciom Lokomotywę, Samochwałę oraz Słonia Trąbalskiego. Dziękujemy za spotkanie oraz mnóstwo słodyczy.

Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

&  buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

&  zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

&  rozwija język, pamięć i wyobraźnię;

&  uczy myślenia, poprawia koncentrację;

&  wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;

&  poszerza wiedzę ogólną;

&  ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

&  uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;

&  zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;

&  chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;

&  kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.