Kto ty jesteś? Polak mały

Nasz znakomity Gość

18 września w progi naszego przedszkola zawitała Pani Prezydent Tarnobrzega Anna Pekar. Przedszkolaki spędziły z gościem wspaniałe chwile, które umiliła im lektura legendy "Szewczyk Dratewka" autorstwa Janiny Porazińskiej. Wspaniała interpretacja legendy przez Panią Prezydent zaczarowała dzieci, które zasłuchane wytrwały do końca wcale nie krótkiego utworu. Potem były podziękowania, uśmiechy i słodkości. Serdecznie dziękujemy Pani Annie Pekar za wspólnie spędzony czas i krzewienie zamiłowania do czytania wśród przedszkolaków.

www.tarnobrzeg.pl

Nasze przedszkole od wielu lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Codziennie po obiedzie czytamy co najmniej 20 minut. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku posiada wiele zalet:

• Wszechstronnie rozwija rozwój psychiczny dziecka
  • Buduje mocną więź między rodzicem a dzieckiem.
  • Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię.
  • Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem w niej antywartości.
  • Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację.
  • Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa.
  • Niezwykle stymuluje rozwój mózgu.
  • Przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo.
  • Uczy myślenia, pomaga w rozumieniu ludzi, świata i siebie.
  • Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię.
  • Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
  • Buduje autouznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne.
  • Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny w mówieniu i pisaniu.
  • Kształtuje nawyk czytania na całe życie.
  • Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
  • Rozwija język i pamięć.

Wskazówki dla rodziców

• Należy czytać codziennie poprzez co najmniej 20 minut. Czas czytania należy dostosować do wieku dziecka, początkowo może to być krótki tekst. Należy go wydłużać; chodzi jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
  • Czytanie ma się kojarzyć z radością - nigdy z przymusem, karą czy nudą. Powinno być wspólnym dokonywaniem odkryć, przeżywaniem tajemnic i wzruszeń; sytuacją, której dziecko nie może się doczekać.
  • Należy czytać książki ciekawe dla dziecka i wartościowe. Jeśli dziecko chce, można i warto kilkakrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz.
  • Dziecko ma prawo zadawać pytania, wracać do tej samej strony, rozmawiać na temat czytanego tekstu.