Przedszkole nr 1 w Tarnobrzegu

Muchomorki

Wizyta w Radio Leliwa

Wtorkowe przedpołudnie 21 czerwca Muchomorki spędziły w "niezwykłym" miejscu. Dzięki uprzejmości taty Kubusia pana Pawła odwiedziły redakcję Radia Leliwa. Dzieci miały możliwość wejścia do studia emisyjnego, tam obserwowały "od środka" pracę prezenterów radiowych. Następnie zobaczyły jak wygląda studio nagrań. Nagrywały swój głos, który dzięki specjalnemu programowi można było przekształcić w mocny, męski głos i zaraz potem w piskliwy głosik przypominający głos wiewiórek z bajki „Chip i Dale”. Wszyscy chętnie zasiadali przed radiowym mikrofonem, rozmawiali z pracownikami radia i na żywo słuchali radiowych wiadomości.

PRZYJACIELE ZIPPIEGO TO WŁAŚNIE MY!!! 

Ostatnie zajęcia, na których odbyło się podsumowanie udziału w programie, były szczególnie uroczyste. Dzieci otrzymały dyplomy "Ukończenia kursu Przyjaciele Zippiego" oraz korony. Nasze ,,Muchomorki” bardzo żałowały, że to już ostatnie spotkanie z uroczym Patyczakiem! Najwięcej radości sprawiły dzieciom tematy związane z przyjaźnią:
- Jak utrzymać przyjaźń;
- Pokazywanie samotności i odrzucenia  Jak rozwiązywać konflikty z przyjacielem;
- Jak zawierać przyjaźnie.
 

Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom, jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje:
- jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość,
- jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy odczuwają smutek lub złość.
 

Program afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia.
Dzieci  dzięki spotkaniom z kochanym Zippim:
- uświadomiły sobie swoje prawa, a zarazem szanują prawa innych;
- uświadomiły sobie, że rozmowa może pomóc w wielu trudnych sytuacjach;
- nauczyły się wyrażać swoje emocje oraz je nazywać;
- nauczyły się jak mówić przepraszam;
- nauczyły się jak pomagać innym.

Ponadto, program posłuży nam jako narzędzie, do którego w każdej chwili możemy się odwołać, np. "...postępuj tak jak nauczył cię Zippi…"

WYCIECZKA DO KUROZWĘK

16 czerwca Muchomorki odwiedziły niewielką miejscowość w woj. świętokrzyskim niedaleko Staszowa - Kurozwęki. Wielką atrakcją tej miejscowości jest powracający do swojej dawnej świetności Pałac Kurozwęcki, odzyskany przez potomków przedwojennych właścicieli. Nazwa Kurozwęki według legendy pochodzi od koguta, którego głośne pianie pozwalało odnaleźć drogę zgubionym w puszczy rycerzom.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od "Safari bizon" - przejażdżki wozem westernowym wśród bizonów amerykańskich. Było jak w prawdziwym filmie.

 

Następnie było zwiedzanie zabytkowych wnętrz pochodzących z XIV wieku pałacu - najciekawsze dla wielu było zwiedzanie ciemnych lochów pełnych tajemnic i sali tortur, dla innych to było niesamowite przeżycie.

Zajżeliśmy również do mieszkańców minizoo. Wietnamskie świnki zwisłobrzuche, króliki, lama, osioł, kozy, owce, konik, struś i ptactwo ozdobne to przesympatyczne zwierzątka, którym dzieci przyglądały się bacznie i je podziwiały.


Wycieczka dobiegła końca, zabraliśmy z Kurozwęk wiele przeżyć i wspaniałe wspomnienia.

BAJKA O BEZPIECZNYCH WAKACJACH

Taki tytuł ma książeczka, którą stworzyliśmy na V Międzyprzedszkolny Konkurs Lteracko - Plastyczny  organizowany przez tarnobrzeskie Przedszkole nr 2. Nasza bajka zafascynowała komisję konkursową, która przyznała nam II nagrodę. Wiktor z naszej grupy 9 czerwca odebrał  dyplom oraz nagrodę z rąk pani dyrektor Przedszkola Nr  2 oraz szanownej komisji.

Łamigłówki Małej Główki

Muchomorki wzięły udział w IV Międzyprzedszkolnym konkursie matematycznym organizowanym przez Przedszkole Nr 17 w Tarnobrzegu. Dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną z wykorzystaniem figur geometrycznych. 6 czerwca nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Nagrodę i dyplom odebrała Różyczka, która bardzo zaangażowała się w figurową krainę.  Nasza praca (spośród 16 zgłoszonych) zdobyła III miejsce.

Rymy piękne i wspaniałe - z morałem napisane

3 czerwca Emika wzięła udział w międzyprzedszkolnych zmaganiach recytatorskich w Przedszkolu Nr 18 w Sobowie. Recytowała wiersz A. Fredry "Paweł i  Gaweł" z pięknym znanym morałem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Jej talent został doceniony i tym razem i Emikla zdobyła I miejsce. Gratulujemy!!!

Wielka Scena - Mali Artyści

Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci z tarnobrzeskich przedszkoli odbył się w Środowiskowym Domu Kultury TSM 21 maja. W sobotnie popołudnie na scenie wystąpiły dzieci z naszego przedszkola z piękną bajką pt. Calineczka, której towarzyszyła muzyka J. Straussa i P. Czajkowskiego.

  Dzień Mamy i Taty

20 maja dzieci zaprosiły do przedszkola swoich rodziców z okazji zbliżającego się ich święta.  Bajkę muzyczna "Calineczka" oraz wiersze i piosenki były podziękowniem dla rodziców za ich miłość, dobroć i rodzicielską opiekę. Dzieci złożyły najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyły swoim kochanym rodzicom upominki.

 

  

MOJA RODZINA

V Edycję miejskiego konkursu plastycznego "Moja Rodzina" pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega zorganozowanego przez Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie wygrała Emilka P. zdobywając I miejsce w kategorii przedszkola. Pan prezydent wręczył jej dyplom i nagrodę  7 czerwca podczas pikniku rodzinnego. Celem konkursu było promowanie rodziny i silnych więzi międzypokoleniowych łączących jej członków. Emilce gratulujemy!!!

Majowi jubilaci

 

 

 

 

 

Różyczko 100 lat!

Herb Tarnobrzega

Miejski Konkurs Recytatorski

20 kwietnia w Przedszkolu Nr 3 w Tarnobrzegu odbył się miejski konkurs pod hasłem "Inscenizacje wierszy Stanisława Jachowicza". Nasze przedszkole reprezentowała Emilka B. laureatka naszego wewnętrznego konkursu, która swoim talentem aktorskim i wdziękiem zauroczyła także komisję tego konkursu. Emilka zdobyła I miejsce recytując wiersz "Chory kotek". Gratulujemy!!!

Krówka muuuuu!

 

Czyste powietrze wokół nas

To antynikotynowy ogólnopolski program, w którym wzięły udział Muchomorki  w kwietniu. W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nie tylko papierosowego, uświadomiły sobie skutki palenia papierosów i dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach, w których narażone są na dym. Atrakcją programu był Dinek - smok, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.

Co dymi? - źródła dymów  przedstawiły dzieci za pomocą rysunków. 

"Dinusiowe zeszyciki" to kolejna atrakcja, która ułatwiła realizację programu.  

 

Dzieci wykonywały znaczek "Nie pal przy mnie". 

Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego już w wieku przedszkolnym, ale tylko we współpracy z Wami Drodzy Rodzice - List do Rodziców.

Kartki urodzinowe dla Maksia

Chory Maks w kwietniu kończy 6 lat. Zawsze marzył o tym, by dostać mnóstwo kartek z życzeniami. My spełniamy jego marzenie i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

XIII Festiwal Piosenki Ekologicznej Przedszkolaków

31 marca dziewczynki z naszej grupy reprezentowały nasze przedszkole podczas przeglądu piosenki o wodzie z okazji Światowego Dnia Wody pod hasłem "Woda źródłem życia na Ziemi". Na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaśpiewały pięknie piosenkę pod tytułem "Czysta woda". Spisały się świetnie .

WIELKANOCNE PALMY

"To są palmy przewspaniałe,
robione z wierzbowych gałązek,
z suszonych kwiatów i wstążek..."

W środowe popołudnie 16 marca w naszej grupie odbyły się przedświąteczne warsztaty, na których dzieci wspólnie z rodzicami wykonały wielkanocne palmy. Podczas zajęć panowała miła, radosna i rodzinna atmosfera świąteczna. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się dużym zaangażowaniem, pomysłowością i umiejętnościami manualnymi. Zobaczcie sami. 

Bliżej przedszkola

Zakładamy ogródek na oknie

Urodziny Roberta 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota. Miłośników tych uroczych futrzaków nie brakuje również w naszym przedszkolu. Zobaczcie sami!
 

Walentynkowe zabawy

Lutowi jubilaci

Nasi Przebierańcy


Przegląd jasełek w Kościele p. w. Chrystusa Króla

25 stycznia Muchomorki wzięły udział w X jubileuszowym przeglądzie jasełek "Warsztaty dla Przedszkoli" organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej PSOUU KOŁO w Tarnobrzegu we współpracy z Parafią Chrystusa Króla. Mali aktorzy żywiołowo i dynamicznie przedstawili przygotowane jasełka i otrzymali wielkie brawa, dyplom oraz atrakcyjne nagrody. Emilka za wspaniale odegraną rolę Maryji otrzymała nagrodę specjalną.

 

Dla Babci i Dziadka

W piątek 22 stycznia z wielką radością przywitaliśmy w naszym przedszkolu ukochanych gości. W pięknej uroczystości dziadkowie oglądnęli jasełka oraz wysłuchali wiersze i piosenki. Były też życzenia 100 lat oraz własnoręcznie przygotowane prezenty. Nie zabrakło uścisków, buziaków, słodkości oraz innych czułości. Wzruszenie i radość malowały się na twarzach wszystkich zebranych.

Zimowe harce

Styczniowi Jubilaci

Serbinowska Kolęda

Z dumą informujemy, że w tym roku na jubileuszowym "XX Konkursie Kolęd SERBINOWSKA KOLĘDA" nasze przedszkole dzielnie reprezentowała Zuzia, która pięknie zaśpiewała pastorałkę "Była noc". Gratulujemy! Wydarzenie to miało miejsce w niedzielę 10 stycznia w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

 

Ilustracja do mojej ulubionej kołysanki

W poniedziałek 21 grudnia nagrodzono laureatów konkursu plastycznego organizowanego przez świetlicę Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu. I miejsce zdobyła Kaja W. ilustrując znaną kołysankę "Aaa kotki dwa" oraz II miejsce przyznano Wiktorowi H. do ilustracji pięknej kołysanki "A ja będę twym aniołem". Gratulujemy!!!

JASEŁKA  

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 18 grudnia "Muchomorki" wystąpiły w przedstawieniu jasełkowym. Już sam wygląd dzieci ubranych w piękne stroje był wzruszający, a to co wyraziły gestem, słowem i śpiewem poruszyło wszystkich do głębi i wprowadziło w magiczny, świąteczny nastrój - Wesołych Świąt! 

 

Echo Dnia

Zielona pięknie przystrojona

więcej...

Mikołajkowa Jubilatka

  

Andrzejki

więcej...

Uroczystość pasowania

23 litopad to dzień długo oczekiwany przez 5-latków, gdyż tego dnia wstąpiły one w grono prawdziwych "Muchomorków". Stało się to za przyczyną "czarodziejskiego ołówka" i pani dyrektor. Przed ceremonią dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po przyrzeczeniu i magicznych słowach pasowania każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Po występie nadszedł czas na słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w organizację uroczystości.

 
 
 
 
 
 
 

Listopadowi jubilaci

 

 

 

 

 

 

 

Lekcja Patriotyzmu

 

 

Echo Dnia

 

 

Wizyta pod pomnikiem Porucznika Józefa Sarny

W kosmicznym nastroju

  

 

 

 

Minkowe zabawy

 

 

Lekcja biblioteczna

 

Program Przyjaciele Zippiego

  W październiku, w  grupie "Muchomorków" rozpoczęła się realizacja programu "Przyjaciele Zippiego". To międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-7 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.  Składa się z 24 spotkań i trwać będzie do końca roku szkolnego.    

Program Przyjaciele Zippiego składa się z sześciu części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie. Drodzy rodzice wiele usłyszycie o bohaterze o imieniu Zippi. Jest on patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek. Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz zaczynanie od nowa. Każde opowiadanie jest zilustrowane za pomocą zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Program "Przyjaciele Zippiego" nie mówi dzieciom, co robić. Zamiast tego zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobre rozwiązania, które nie tylko im pomagają, ale również nie krzywdzą innych.

 Nasz Zippy i bohater programu

"Witaj Zippi, Witaj Zippi, jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas!"

 

 

 

 

 

 

 Proponujemy kilka ćwiczeń, które można wykonać ze swoim dzieckiem, aby wzmocnić efekt zajęć z programu "Przyjaciele Zippiego"
część 1 - uczucia

Więcej o programie można dowiedzieć na stronie internetowej:
www.pozytywnaedukacja.pl
www.partnershipforchildren.org.uk

Jesienne klimanty

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Święto Drzewa

Dzień Drzewa obchodzimy 10 października. Jest to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, a także promocji zieleni, mająca na celu zwiększyć świadomość ekologiczną w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach coraz więcej terenów zielonych zastępujemy betonowymi konstrukcjami, parkingami czy placami. Traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek, gdyż coraz mniej obcujemy z przyrodą, a coraz częściej żyjemy w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi. Muchomorki, aby upamiętnić ten dzień dużo dowiedziały się o drzewach i wykonały "szczęśliwe drzewa".

Nasz Kącik Przyrody

Urodziny Laury

Światowy Dzień Uśmiechu  

W roku 2015 Światowy Dzień Uśmiechu przypadł na 2 października - piątek.
Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.

Muchomorki uśmiechały się cały dzień, tworzyły "Uśmiechnięte drzewo" oraz nadawały uśmiech warzywkom. Zobaczcie sami co za uśmiechy!

Dzień Chłopaka

 

Rude Wiewiórki

Wiewióreczki powstały z ciastoliny i wzięły udział we wrześniowym konkursie  Akademii Wyobraźni Play-Doh. 

Pyszne zdrowe śniadanka

 

 

W Miasteczku Ruchu Drogowego

15 września wybraliśmy się na wycieczkę, aby utrwalić zasady ruchu drogowego i pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się w pobliżu jezdni.

 Wrześniowy jubilat i solenizant