"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

Pierwszy tydzień czerwca to Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom obchodzony już XIV raz. Nasze przedszkole corocznie angażuje się w tę akcję. We wtorek 2 czerwca do głosnego czytania przybyła redaktorka "Ech Dnia" z tarnobrzeskiej redacji p. Klaudia Tajs, która przeczytała dzieciom książkę "Zuzia leci samolotem" z serii książeczek o Zuzi.

Tydzień Bibliotek

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2015 jest „Wybieram bibliotekę”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma ona na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym właśnie tygodniu maja zacieśniliśmy współpracę z naszą sąsiadką - Filją nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr. Michała Marczaka.

Więcej informacji w zakładkach poszczególnych grup. Zapraszamy

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji, to święto obchodzone corocznie 21 marca. Ustanowiono je w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

20 marca  z okazji Światowego Dnia Poezji gościliśmy panią Jolantę Kociubę Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia. Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju dziecka, odgrywa kontakt z książką. Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole, w ramach społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” zaprasza wyjątkowych gości, czyli osoby powszechnie znane lub sławne w środowisku lokalnym, do głośnego czytania przedszkolakom.
Pani Naczelnik przeczytała dzieciom kilka utworów ze zbiorku „Pan Zielonka i inne wiersze” autorstwa naszej rodzimej poetki – Marii Konopnickiej. Niewątpliwie życzliwy stosunek naszego gościa do dzieci, będzie dla nich motywacją do poznawania otaczającego świata i wpłynie na pozytywne, nacechowane otwartością  relacje z dorosłymi.

Noworoczne czytanie

9 stycznia odbyło się w grupie Krasnali noworoczne spotkanie w ramach akcji głośnego czytania dzieciom. Pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom książkę pt. "Zima pani Róży".

Świąteczne czytanie

19 grudnia młodszym przedszkolakom pani Beata z pobliskiej biblioteki czytała świąteczne opowiadania z przepięknie ilustrowanych książeczek. Spotkaniu towarzyszyła pogadanka na temat świąt, śpiewanie kolęd i wspólne skaładanie sobie życzeń.

Czytający pan leśniczy

8 grudnia pan Remigiusz Adamczyk w czasie spotkania z przedszkolakami włączył się w akcję głośnego czytania dzieciom. Dziękujemy!

Czytający pan sędzia

19 listopada pan Ziemowit Czech - Sędzia Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu podczas spotkania z przedszkolakami przeczytał  wiersz M. Brykczyńskiego "O prawach Dziecka".

W październiku do głośnego czytania dziecim włączyła się nauczycielka oraz młodzież z tarnobrzeskiej "budowlanki"

Jesienne czytanie poezji

Pani Beata - zaprzyjaźniona bibliotekarka - 7 października czytała Krasnalkom wiersze znanych poetów m.in. E.Sz.Zarembiny, D.Gellner, J.Czechowicza, M.Buczkówny, M.Konopnickiej. Wiersze o jesieni, listkach, kasztanach i zwierzętach bardzo podobały się dzieciom. Pamiętajmy, jeśli teraz dzieci będą słuchały poezji, w dorosłym życiu będą ją czytały. Czytajmy więc dzieciom poezję!

Misiaczki w bibliotece

ZŁOTA LISTA książek do czytania dzieciom:

Wiek 0- 4 lata:

Marta Bogdanowicz (opracowanie) - Rymowanki - przytulanki

Paulette Bourgeois, Brenda Clark - seria o Franklinie

Jan Brzechwa - Wiersze i bajki

Gilbert Delahaye - seria o Martynce

Barbara Gawryluk - Dżok, legenda o psiej wierności

Dimiter Inkiow - Ja i moja siostra Klara

Czesław Janczarski - Mis Uszatek

Janosch - Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś

Astrid Lindgren - Lotta z ulicy Awanturników

Sam McBratney - Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Nele Most, Annet Rudolph - Wszystko moje; Co wolno, a czego nie wolno

Beata Ostrowicka - Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę!

Joanna Papuzińska - Śpiące wierszyki

Eliza Piotrowska – Bajka o drzewie

Renata Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy

Annie M.G. Schmidt – Julek i Julka