Przedszkole nr 1 w Tarnobrzegu


Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literacko - Plastycznym

Zdobyliśmy wyróżnienie w  Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym pod hasłem "Moja Przygoda z Kubusiem Puchatkiem" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 1 w Mielcu im. Kubusia Puchatka. Wyróżniony został piękny wiersz napisany przez Dobrusię z rodziną, a zilustrowany przez Zuzię. Bardzo się cieszymy i gratulujemy autorom!!!

Kim chciał być Kubuś Puchatek?

Kubuś Puchatek poszedł nad rzeczkę,
By nad swym życiem podumać troszeczkę.
„Czemu nie jestem drzewem lub ptakiem,
Pięknym kwiatuszkiem, albo bociankiem?
Czemu niedźwiedziem ciągle być muszę?
Może na biegun szybko wyruszę,
Żeby udawać małą stokrotkę,
Albo papugę lub rybę płotkę?”
Tak się rozmarzył nad życiem nowym,
Że aż przegapił czas obiadowy.
Nagle usłyszał w brzuchu burczenie.
„Co lubi stokrotka? Jakie jedzenie?
Przecież nie miodek! O wielka szkoda!
Z tego przysmaku mam zrezygnować?
„Małe co nieco”, mój sens istnienia
Na inną strawę mam pozamieniać?
Nie chcę już stać się przepięknym kwiatkiem,
Bo najwspanialej jest być niedźwiadkiem!” 

                                                                                      Dobrawa Czech z rodziną

facebook

Bliżej Przedszkola

BAJKA O MOJEJ MAMIE

Taki tytuł ma książeczka, którą stworzyliśmy na międzyprzedszkolny konkurs literacko - plastyczny  organizowany przez tarnobrzeskie Przedszkole nr 2. Nasza bajka zafascynowała komisję konkursową, która przyznała nam I nagrodę.

Przedstawicielka z naszej grupy 18 czerwca odebrała dyplom z rąk pani dyrektor Przedszkola Nr 2. Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej odczytała naszą bajkę.

Oto nasza bajka w wersji on-line: Bajka o mojej mamie

Tak pracowali ilustratorzy naszej bajki

Dzieci przekonały się, że tworzenie książki to ciężka i długotrwała praca. Emocje, które towarzyszyły "małym autorom" trudno opisać, były to: radość, zdziwienie i podekscytowanie. Wszak bajka którą stworzyły, to bajka o najważniejszej osobie na świecie - o mamie.

Wycieczka do Rzeszowa

Podróż autokarem była dużą frajdą

Spektakl "Jaś i Małgosia" w teatrze Maska

"Jaś i Małgosia" to sztuka na podstawie klasycznej baśni braci Grimm przedstawiająca historię rezolutnego rodzeństwa, które wpada w poważne tarapaty. Akcja działa się w niewielkiej cukierence, w pewnym miasteczku. Znajdował się tam magiczny piec, w którym gospodyni z gospodarzem, na oczach dzieci wypiekała nie tylko kolorowe i pyszne słodkości, ale także postacie. Historia Jasia i Małgosi zakończyła się dobrze. Zwyciężyło dobro, a zło zostanie ukarane.

 

Zwiedzanie lotniska Jasionka

Krasnale wraz ze starszymi przedszkolakmi odwiedziły również Nowy Terminal Lotniczy Jasionka w Rzeszowie. W ramach zwiedzania lotniska dzieci wędrowały drogą, którą przemierza każdy pasażer - od odprawy bagażowej, poprzez kontrolę bezpieczeństwa aż do obserwowania samolotów z tarasu widokowego. Wspólnie poznawały zasady bezpieczeństwa i uczyły się czego samolotem przewozić nie wolno. Największą atrakcją była jednak wizyta w jednostce lotniskowej straży pożarnej. Dzieci oglądały specjalistyczne wozy strażackie i słuchały opowieści pana strażaka o pracy na lotnisku.

Piknik

 

 

Przygoda niegrzecznej żabki dla Mamy i Taty

25 maja Krasnale wystąpiły dla swoich kochanych rodziców z okazji ich święta w przedstawieniu o niegrzecznej żabce, która nie słuchała swojej mamy. Cała akcja działa się na łące nad stawem. W poszukiwaniu zaginionej żabki zaangażowane były inne żaby, boćki, zajączek, pszczółka raz motyle. Cała historia skończyła się szczęśliwie, żabka odnalazła mamę dzięki swoim przyjaciołom i nauczyła żabkę posłuszeństwa. Każda mama nawet mama małej żabki martwi się o swoje dziecko i pragnie jego szczęścia. Po przedstawieniu były życzenia, laurki, prezenty, uściski i całuski .

Wiosenne urodziny

Z okazji Wszego święta urodzinowego - wszystkiego najlepszego!

Różyczki

Filipka

Wiktorka

Z wizytą w Straży Pożarnej

Krasnalki 14 maja były na wycieczce w tarnobrzeskiej straży pożarnej. Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie remizy i wozu strażackiego. Każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu, a odważni mogli spróbować wspiąć się na rurę, po której strażacy zjeżdżają, gdy wzywa ich alarm. To była fascynująca wizyta, nie tylko dla chłopców .

W krainie bajek i baśni

12 maja Krasnale odwiedziły pobliską bibliotekę w ramach Tygodnia Bibliotek. Pani bibliotekarka przybliżyła dzieciom co to są bajki i baśnie, zachęcała do korzystania z biblioteki oraz przeczytała bajkę pt. "Żółw i Zając". Po powrocie przedszkolaki zilustrowały wysłuchaną bajkę, a ilustracje te można oglądać na wystawie bibliotecznej.

Barwy ojczyste 

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

30 kwietnia przedszkolaki przemaszerowały z własnoręcznie wykonanymi chorągierwkami ulicami naszego siedla, aby zaakcentować zbliżający się dzień flagi, który przypada 2 maja.

 

Podróż do Krainy Aktywności

To wiosenna akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka, którą realizujemy na przełomie marca i kwietnia. Kralsnale doskonale już wiedzą co to jest Piramida Żywieniowa, jakie produkty się w niej znajdują, jakie mają one znaczenie w naszej codziennej diecie. Zaprosiliśmy też do współpracy nasze panie kucharki - ekspertki w dziedzinie żywieniowej. Dzieci wiedzą również, że ważnym aspektem jest aktywność ruchowa i prawidłowa postawa ciała. Całej akcji towarzyszą bohaterowie - świnka Wieprzuś, myszka Ociupinka, zajączek Raptuś oraz pani Sowa, którzy pomagają zrozumieć i nabyć ważne nawyki żywieniowe i ruchowe.

  

Przyszła wiosna pora radosna!

W dniu 25 marca w Przedszkolu Nr 1 w Tarnobrzegu podczas wiosennego występu Krasnale przywitały Wiosnę. Najpierw na scenie pojawiły się ptaki zwiastujące nadejście tej pięknej pory roku. Pani Wiosna obudziła wszystkich mieszkańców łąki - pszczółki, motylki, żabki i biedronki. Wiatr i słońce chętnie pomogli Wiośnie w budzeniu przyrody, bo to przecież jej najwięksi sprzymierzeńcy. Spektakl oglądnęły dzieci z przedszkola, a także rodzice. Było radośnie, kolorowo i pięknie. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu Wiosna zostanie i na dobre się rozgości. Była to doskonała lekcja przyrody dla wszystkich uczestników i widzów przedstawienia, a przy tym świetna zabawa wprowadzająca nas wszystkich w wiosenny nastrój.

 

 

Nasz zielony ogródek w sali

 


  

 

Zielone jeżyki

Prace w ogrodzie

Wiosnę witamy

20 marca wesołym korowodem ulicami osiedla Krasnale powitały "Astronomiczną wiosnę". W ręku trzymały "marzanki" i głosno śpiewały "Przyszła wiosna - piękna i radosna", "Maszeruje wiosna...". W trakcie przemarszu były świadkami rzadko spotykanego zjawiska - zaćmienia słońca.

Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!

Urodzinowe sto lat

Z okazji tego dnia urodzinowego, życzymy Robercikowi wszystkiego najlepszego!!!

  

Szukamy oznak nadchodzącej wiosny

Kiedy patrzę w niebo

 

Wyprawa na Biegun Północny

  

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia przyjmowaliśmy w naszym przedszkolu najmilszych gości Babcie i Dziadków Krasnali. Wszystkie wnuki spisały się na medal podczas występu przed tak cudowną publicznością. Były aniołkowe wiersze, piosenki i życzenia, nie zabrakło czułych uścisków i całusków. Przybyłych gości wnuki obdarowały własnoręcznie wykonanymi laurkami, a następnie zaprosiły na ciasto i herbatkę. To było cudne popołudnie w towarzystwie przemiłych dziadków.

 

 

Urodziny Mateuszka i imieniny Senbastianka

Z okazji tego dnia niezwykłego,
życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego!!!

Urodziny Matyldzi

W dniu tak pięknym i wspaniałym, życzymy Ci sercem całym
moc uśmiechu i radości,szczęścia, zdrowia, pomyślności.
Niech w takim dzionku jak ten,wszystkie troski umkną hen
i nie wracają wcale, to wtedy będzie całkiem wspaniale!

Tego życzą Ci koleżanki i koledzy z grupy oraz panie.

Aniołkowe kolędowanie

"Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
Na chmurkach fikają koziołki.
Fikają z radości, że będziesz je gościć.
Na święta, na święta kolęda
."

19 grudnia na spotkaniu świątecznym w przedszkolu, gościliśmy naszych kochanych Rodziców. W prezencie gwiazdkowym przedstawiliśmy im inscenizację "Aniołkowe kolędowanie".

 

Na ten czas wyjątkowy życzenia wam składamy
Teraz już się żegnamy, do nieba wracamy...

Wesołych Świąt!


W świątecznym nastroju

 

Wizyta Świętego Mikołaja

Człap, człap, człap, człap idzie już

Święty Mikołaj jest tuż, tuż...

Worek z prezentami ma, coś każdemu dzisiaj da!

 

Spotkanie z mrówką

 

"Tańcząca choinka"

W środę 3 grudnia Krasnale oglądnęły Teatrzyk Żywego Planu pod tytułem "Tańcząca choinka" wystawiony na deskach Tarnobrzeskiego Domu Kultury. W świąteczny nastrój wprowadziły dzieci: Mikołaj, Krasnal, Miś Mruczanko, Pajacyk, Rokicio i Tańcząca Choinka. W spektaklu grali aktorzy scen warszawskich, którzy zafundowali przedszkolakom wspaniałą zabawę. 

Wizyta u Gumisiów

2 grudnia Krasnale wybrały się w gości do starszych kolegów z Przedszkola Nr 2 w Tarnobrzegu korzystając z ich zaproszenia. Głównym celem wizyty była bajka pt. "Czerwony Kapturek", ale był też misiowy poczęstunek, pamiątkowe zwierzaki i wspólna zabawa.

Grudniowi jubilaci

Urodziny Kai

Urodziny Sebastianka

 

Śniadanie inne niż wszyskie

W czwartek 26 listopada przedszkolaki mogły same zadecydować co zjedzą na śniadanie. Pomysł ten bardzo spodobał się Krasnalkom. Ich kanapki były zdrowe i kolorowe.

Pasowanie na Krasnalka

Krasnal, krasnal ładnie bawi się,
krasnal, krasnal zawsze wszystko zje. 
Krasnal, krasnal zawsze uśmiech ma,

więc krasnalem jestem ja.

Środa 26 listopada była ważnym dniem dla naszych 4-latków, ponieważ tego dnia  otrzymały miano "Krasnalków". Uroczystość rozpoczęła się złożeniem uroczystego przyrzeczenia, następnie symbolicznym ołówkiem pani dyrektor pasowała każdego odważnego Krasnalka. Musiały one udowodnić, że na miano Krasnala zasłużyły, więc przystąpiły do zdania egzaminu. Śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze oczywiście  krasnalkowe, na koniec rozbrzmiała krasnalkowa orkiestra. Nie zabrakło również zabaw andrzejkowych. Były gratulacje, dyplomy i słodki poczęstunek.

Teraz tylko trzeba dotrzymać danego słowa i być prawdziwym Krasnalem.
Na pewno się uda!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

We wtorek 25 listopada Krasnalki przyniosły do przedszkola swojego ukochanego towarzysza beztroskiej zabawy oraz powiernika największych sekretów i tajemnic - swojego misia. A to wszystko z powodu Światowego Dnia Misia, który przypada w rocznicę  jego powstania.

Były misiowe zabawy przy misiowej muzyce.

Nie mogło zabraknąć zabaw z chustą animacyjną no i 100 lat dla jubilatów.

 

Krasnalki łakomczuszki podkradały misiom miodek.

"Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest
Żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
Żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.
Miś ma wszystko czego trzeba, żeby misiem być
By do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić
Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest
Żeby trzymać go na rękach, kiedy tylko chcesz"

Święto Niepodległości

więcej...

Słodkie gofry

Robimy zapasy na zimowe czasy

"Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi,
Szatkownica poszła w taniec, to ci będzie szatkowanie..."

Wizyta pod pomnikiem Porucznika Sarny

Ptaki się szykują i za morze odlatują

A ten jeżyk z sosnowych igieł ma kołnierzyk

 

Grzybek tu, grzybek tam - pełno grzybków w koszu mam.

 

Miły muchomorku, powiedzieć mi musisz,
gdzie kupiłeś taki śliczny kapelusik.

 

Co nam jesień w darze niesie

Z jakich drzew spadają liście? Z liściastych oczywiście.

Sto lat Laurka

Malowała jesień w parku wszystkie liście

W poszukiwaniu Pani Jesieni

Jesienne czytanie poezji

Pani Beata z pobliskiej biblioteki 7 października czytała Krasnalkom wiersze znanych poetów m.in. E. Sz. Zarembiny. D. Gellner, J. Czechowicza, M. Buczkówny, M. Konopnickiej. Wierszyki o jesieni, listkach, kasztanach i zwierzętach bardzo podobały się dzieciom. Pamiętajmy, jeśli teraz dzieci będą słuchały poezji, w dorosłym życiu będą ją czytały. Czytajmy więc dzieciom poezję!

 


Pastusiowi przyjaciele pomagają nam dbać o zęby

Krasnale na przełomie września i października uczyły się jak dbać o własne ząbki, jak uchronić je przed niebezpiecznym Robaczkiem - Próchniaczkiem. Pomagali im w tym Pastusiowi przyjaciele: Billy, Lilly i Miky, Zębuś i Szczotkuś oraz Barney, którzy przybyli z Pstusiowej Krainy. A wszystko to dzięki Ogólnopolskiemu Programowi Akademia Aquafresh, który realizowaliśmy w naszym przedszkolu już po raz drugi.

Dzień Chłopaka

więcej...

Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie

 

 

Warzywni przyjaciele

Dzień Przedszkolaka

Krasnale już po raz drugi obchodziły Dzień Przedszkolaka. 21 września był dniem wyjatkowym. Od rana rozbrzmiewała piosenka "Dzień Przedszkolaka", były zabawy przy muzyce, z balonami i chustą animacyjną. Tego dnia towarzyszył Krasnalkom dobry humor i wspaniała zabawa, mimo że pogoda spłatała nam figla i nie mogliśmy wyjść z balonikami na spacerek po okolicy.

Kasztankowe ludziki i koniki

Wreszcie są już długo oczekiwane kasztany i żołędzie! Krasnale codziennie odwiedzają przedszkolny kasztanowiec. Mamy już sporo zdobyczy, więc z radością zrobiliśmy pierwsze ludziki i koniki, które zamieszkały w naszym kąciku przyrody.

Owocowe szaszłyki

W warzywniaku

Owocowe rytmy

 

 Przez pasy przechodzą dzieci,
i gdy zielone światło świeci...

Bartuś 100 lat !

Pierwsze dni w Krasnalkach