Przedszkole nr 1 w Tarnobrzegu

MUCHOMORKI

Trzy, dwa, jeden - START!!!
Zaczynamy nowy rok szkolny 2012/2013.
Jesteśmy o rok starsi i na pewno mądrzejsi.
  Bawimy się i pracujemy już trzeci rok razem -
dlatego zgrana z nas paczka.
Życzymy sobie i wszystkim innym
POWODZENIA!!!GDY TROCHĘ PODROŚNIEMY, ZA ROK ZA WAMI PÓJDZIEMY

Gdzie? Oczywiście do szkoły. Tradycyjnie żegnaliśmy 6-latki i przejęliśmy pałeczkę najstarszej grupy przedszkolnej.

 

 

PRZYJACIELE ZIPPIEGO TO WŁAŚNIE MY!!!

Ostatnie zajęcia, na których odbyło się podsumowanie udziału w programie, były szczególnie uroczyste. Dzieci otrzymały dyplomy "Ukończenia kursu Przyjaciele Zippiego" oraz korony. Nasze ,,Muchomorki” bardzo żałowały, że to już ostatnie spotkanie z uroczym Patyczakiem! Najwięcej radości sprawiły dzieciom tematy związane z przyjaźnią:
- Jak utrzymać przyjaźń;
- Pokazywanie samotności i odrzucenia  Jak rozwiązywać konflikty z przyjacielem;
- Jak zawierać przyjaźnie.

Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom, jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje:
- jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość,
- jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy odczuwają smutek lub złość.

Program afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia.
Dzieci  dzięki spotkaniom z kochanym Zippim:
- uświadomiły sobie swoje prawa, a zarazem szanują prawa innych;
- uświadomiły sobie, że rozmowa może pomóc w wielu trudnych sytuacjach;
- nauczyły się wyrażać swoje emocje oraz je nazywać;
- nauczyły się jak mówić przepraszam;
- nauczyły się jak pomagać innym.

Ponadto, program posłuży nam jako narzędzie, do którego w każdej chwili możemy się odwołać, np. "...postępuj tak jak nauczył cię Zippi…"

 

"W wodzie pływa taka rybka,
kolorowa, zwinna, szybka.
I ci szyscy co ją znają,
bardzo rybkę tę kochają.
Czarodziejskie to sworzenie,
spełni każde twe życzenie...
"

KOCHAM MAMĘ, KOCHAM TATĘ

27 maja Muchomorki zaprosiły do przedszkola swoich Rodziców na uroczystość z okazji ich święta. Dzieci wierszem, piosenką i tańcem podziękowały najbliższym za ich miłość, dobroć i rodzicielską opiekę. Złożyły też swoim kochanym Rodzicom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyły  laurki i upominki.


W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ FILIA NR 8

,,Muchomorki” odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną na osiedlu – tuż obok swojego przedszkola. Dzieci miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Ponadto dzieci słuchały fragmentów bajek i odgadywały ich tytuły. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; przedszkolaki obiecały, że wrócą tu z rodzicami :)


                     

Dzieci miały również możliwość obejrzenia wystawy swoich prac. Były to ilustracje do bajki pt.,,Smoczek Marian z Drakosławic" E.Mleczko.

KAŻDY MUCHOMOREK WIE, CO DLA ZIEMI LICZY SIĘ!

"Śmiecioludek z dopadów" - wykonanie go to recykling i fajna zabawa rozwijająca nie tylko umiejętności manualne, ale również wyobraźnię i nią wykazaliśmy się projektując torbę ekologiczną - z taką zakupy byłyby przyjemnością i na pewno troską o nasze środowisko .

PODRÓŻ DO MLECZNEJ KRAINY

Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Akademii Zdrowego Przedszkolaka  - Podróż do Mlecznej Krainy, która koncentruje się na produktach nabiałowych. Mleko i przetwory mleczne są bardzo ważnym źródłem wapnia, który buduje kości i zęby, dostarczają również białko, składniki mineralne i witaminy.

Wiemy jakie zwierzęta dają mleko.

Mleko i jego przetwory to 4 stopień Piramidy Żywienia Przedszkolaka - o tym też wiemy i dużo go pijemy i pod różnymi postaciami jemy!

 

"Serowe myszki" miały zachęcić najbardziej antyserowe niejadki....

...i tak było, bo szybko "czmychnęły" do  naszych brzuszków.

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE WIELKANOCNYM

Michalinka z naszej grupy zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Mój koszyczek wielkanocny".

Gratulujemy!!!

WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY

Zbliżająca się wiosna zachęciła nas do założenia wiosennego kącika przyrody w naszej sali.  Stał się on zaczątkiem budzącej się przyrody. Zdobią go pierwsze wiosenne kwiatki w doniczkach, w wazonach gałązki wierzby oraz ,,bazie kotki”. Dzieci obserwowały kwitnienie forsycji, wzrost szczypiorku oraz pietruszki i cebuli. Każdego dnia 5-latki pielęgnują i podlewają roślinki.

                 

Kilka dni później...

DZIECI W KRAINIE ELEKTROŚMIECI

W piątek 8 marca 2013r. w Szkole Podstawowej Nr 6 w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Miejskiego Konkursu Plastycznego - "Dzieci w Krainie Elektośmieci". Wiktoria z naszej grupy zajęła II miejsce, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

 

 

 

 CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS 

To antynikotynowy ogólnopolski program, w którym wzięły udział Muchomorki na przełomie lutego i marca. W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nie tylko papierosowego oraz uświadomiły sobie skutki palenia papierosów i dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach, w których narażone są na dym. Atrakcją programu był Dinek - smok, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem oraz "Dinusiowe zeszyciki", które ułatwiły realizację programu.

 

 

 

 

 

 

 Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego już w wieku przedszkolnym, ale tylko we współpracy z Wami Drodzy Rodzice - List do Rodziców.


BAL KARNAWAŁOWY

30 stycznia 2013r. - na ten dzień długo czekaliśmy, bo to dzień naszego balu.

W grupie Muchomorków  zaroiło się od wróżek i księżniczek. Przybyli też kowboje, piraci, muszkieter, Bob Budowniczy oraz Batman. Karnawałowy bal kostiumowy był dla przedszkolaków okazją do świetnej zabawy.  Dzieciakom dopisywał dobry humor i balowy nastrój.  Zabawa nabierała tempa z minuty na minutę.  Radosny gwar i śmiech świadczyły o dobrej zabawie.

 

 

 

    

NOWY NASZ PRZYJACIEL

Zrealizowaliśmy  już 2 część programu "Przyjaciele Zippego":

KOMUNIKACJA - opowiadanie 2 – „W pościeli”
Spotkanie 1: Doskonalenie komunikacji.
Spotkanie 2: Słuchanie.
Spotkanie 3: Kto może nam pomóc.
Spotkanie 4: Mówienie tego, co chce się powiedzieć.

Część II zawierała opowiadanie zilustrowane zabawnymi obrazkami oraz propozycje zadań do pracy z grupą, takich jak: odgrywanie ról i scenek, rysowanie, ćwiczenia, piosenka, burza mózgów.

  

 

 

 

 

 

"Czy dziś będzie Zippi? - pyta każdy z nas.
Już odpowiedź mamy - chusty zakładamy!
Dziś odwiedzi nas patyczak i krąg przyjaciół jego.
Bawić się będziemy z koleżanką i kolegą.
Radzić sobie też będziemy w trudnych sytuacjach
opowiadać o uczuciach i komunikacjach.
Zippi to fajny przyjaciel jakich jest niewielu."

W części drugiej dzieci uczyły się, jak skutecznie porozumiewać się, mówić o tym, jak się czują, jak prosić o pomoc i jak powiedzieć to, co chcą powiedzieć nawet wtedy, kiedy czują się źle lub są zmartwione. Podczas tych spotkań dzieci nieśmiałe często zaczynają otwierać się i wyrażać swobodniej niż przedtem. Program uczy również dzieci słuchać i nie przerywać, kiedy ktoś inny mówi.

Poniżej proponujemy kilka ćwiczeń, które można wykonać ze swoim dzieckiem, aby wzmocnić efekt programu "Przyjaciele Zippiego"  Część 2 - komunikacja

DZIEŃ BABCI DZIADKA 

21 stycznia "Muchomorki" gościły w przedszkolu swoich kochanych dziadków. Przedstawiły dla nich "Jasełka". W pięknej uroczystości nie zabrakło również wierszy i piosenek poświęconych kochanym babciom i dziadkom. Były też życzenia 100 lat oraz własnoręcznie przygotowane prezenty.

 

 

 

 

 

 

WIELKIE PRZYGOTOWANIA DO WIZYTY BABĆ I DZIADKÓW

Dni przed spotkaniem z Babciami i Dziadkami "Muchomorki" spędziły bardzo pracowicie na przygotowywaniu niespodzianek. Babciom upiekły ciasteczka, a dziadziom zrobiły piękne krawaty. Wszystkie dzieci ochoczo i z wielkim zaangażowaniem brały udział w pracy - zobaczcie sami!

   

       

 

 

SERBINOWSKA KOLĘDA  

 13 stycznia  Milenka wzięła udział w XVII edycji konkursu kolęd i pastorałek "Serbinowska Kolęda". Za zaśpiewanie pastorałki "Do stajenki" otrzymała gromkie brawa.   Gratulujemy!!!

JASEŁKA  

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia "Muchomorki" wystąpiły w przedstawieniu jasełkowym. 20 grudnia rodzice mogli wysłuchać i obejrzeć swoje pociechy, a 21 grudnia dzieci i pracownicy przedszkola. Już sam wygląd dzieci ubranych w piękne stroje był wzruszający, a to co wyraziły gestem, słowem i śpiewem poruszyło wszystkich do głębi i wprowadziło w tajemniczy, świąteczny nastrój - Wesołych Świąt!  

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PLASTYCZNYM

4 grudnia  Madzia z grupy ,,Muchomorków" odebrała dyplom oraz nagrodę za wyróżnienie w konkursie plastycznym "Szkoła moich marzeń" ogłoszonym przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Na konkurs wpłynęło 1022 prace z całego województwa. Był on adresowany do dzieci urodzonych w 2007 roku, a jego celem było min. rozwijanie twórczości plastycznej dzieci, zachęcanie do wyrażania myśli i uczuć poprzez tworzenie prac plastycznych, budzenie u dzieci wrażliwości estetycznej na piękno otaczającego świata i najbliższego regionu: szkoły, klasy i kolegów oraz przybliżanie dzieciom tematyki związanej z edukacją szkolną, zapoznanie ich z warunkami panującymi w szkole.

 

Gratulujemy Madzi i życzymy dalszych sukcesów!!! 

  

 

                            ZABAWY I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

30 listopada przenieśliśmy się w świat wróżb, marzeń i fantazji. Na początek zaśpiewaliśmy piosenkę "Czarowanie". Żeby się spełniły nasze dzisiejsze wróżby rozpoczęliśmy zabawą "Grosik na szczęście" - jeżeli dziecko trafiło do miski spełnią się wszystkie jego marzenia:
"hokus-pokus czary-mary, aby wróżby się spełniły złóżmy dary".
Rozpoczęła się zabawa na całego:
- "kubki przyszłości"
- wychodzenie bucików za próg
-  „taniec duszków” – dzieci tańczyły parami dowolny taniec na rozłożonej gazecie
- jajko z niespodzianką

- "Kim będę, jaki będę miał zawód ?"
- taniec z kapeluszem
-  magiczne kolory
- zabawa z krzesełkami
- "serca" - każde dziecko miało okazję przekłuć duże czerwone serce i poznać imię przyszłego wybranka.

 

 

 

 

 

To była zabawa pełna radości i niesamowitych emocji.

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA

29 litopada to dzień długo oczekiwany przez 5-latków, gdyż tego dnia wstąpiły one w grono prawdziwych "Muchomorków". Stało się to za przyczyną "czarodziejskiego ołówka" i oczywiście pani dyrektor. Przed aktem pasowania dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.

 

 

 

 

 

BAJKOWE OBLICZA LALEK

28 listopada wybraliśmy się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na wystawę eksponatów lalkowych ze zbiorów Teatru "Maska" z Rzeszowa. Po wystawie oprowadzał nas instruktor dr Sylwester Łysiak. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele rodzajów lalek teatralnych m.in. pacynki, marionetki, jawajki, kukiełki, lalki teatru cieni. Wiemy też, że w zależności od ich rodzaju w różny sposób są one wprawiane w ruch na scenie - m.in. za pomocą ręki, czy kija zw. gabitem.

 

 

   

Duże wrażenie wywarła na nas maska Małgosi, tak wielkie, iż kilkoro z nas bało się ją przymierzyć.  A oto odważni. Czy poznajecie?

   

     

Następnie udaliśmy się na scenę, gdzie poznaliśmy jej wyposażenie:
kotary, reflektory, czy widownia.

A oto pamiątkowe zdjęcie z maską Małgosią.

 

  

WIZYTA W MISIOLANDII

,,Wiwat Misiu, łakomczuszku, niech nie burczy Ci już w brzuszku.
My życzenia Ci składamy, byś był jak najdłużej z nami.
Miodku zawsze miej w dostatku, żyj nam 100 lat nasz Puchatku !”

   

26 listopada w naszej grupie obchodziliśmy DZIEŃ MISIA. To bardzo ważny dzień dla nas - małych dzieci, bo my bardzo kochamy nasze misie. Lubimy się do nich przytulać, bo są takie miękkie i milutkie, lubimy z nimi  zasypiać, rysować je także bardzo lubimy. W tym dniu w przedszkolu bawiliśmy się naszymi pluszakami, byliśmy zachwyceni zabawą. Zobaczcie sami!

 

Czyj garnek z miodkiem pierwszy do mety?

 

Czy misie potrafią pozbierać wykałaczki?

 

"Zagubiony misiu" - układanie historyjki obrazkowej.

 

Misie uwielbiają miodek...

 

Misiowe obrazki i misiowa gimnastyka.

 

Taniec wesołych misiów.

Zapraszamy do zakładki Wydarzenia 


PODZIEL SIĘ SERCEM - PODZIEL SIĘ ZŁOTÓWKĄ

14 listopada podczas XI finału akcji "Podziel się sercem - podziel się złotówką" "Muchomorki" poraz pierwszy  wystąpiły na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Dzieci  zaprezentowały się znakomicie. Gratulujemy!!! Zapraszamy  też do zakładki Wydarzenia.

 

WIZYTA W MUZEUM - DZIEJE PAPIERU I PAPIERNICTWA

25 października dzieci z grupy 5-latków wzięły udział w niezwykle interesującej lekcji muzealnej, która odbyła się w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Dzieci obejrzały wystawę min. zabytkowe aparaty do badania właściwości papieru, urządzenia do produkcji papieru czerpanego oraz kolekcję arkuszy papierów z filigranami polskich czerpalni.

 

 

  

Wystawie towarzyszyła specjalna lekcja muzealna, podczas której dzieci zapoznały się z historią powstania papieru i papiernictwa na świecie. Najbardziej jednak zachwyciła wszystkich możliwość własnoręcznego wykonania papieru metodą czerpania - taką samą, jaką do wyrobu papieru stosowano przez całe wieki.

 

 


  JABŁUSZKO RUMIANE, TO DUŻE I MAŁE

 

 

 

W grupie "Muchomorków" rozpoczęła się realizacja programu "Przyjaciele Zippiego". To międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-7 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. 

Program Przyjaciele Zippiego składa się z sześciu części (24 spotkań), a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie. Drodzy rodzice wiele usłyszycie o bohaterze o imieniu Zippi. Jest on patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek. Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz zaczynanie od nowa. Każde opowiadanie jest zilustrowane za pomocą zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

 

Oto nasz Zippi...(ten zielony) sami go zrobiliśmy, to mały patyczak.

"Witaj Zippi, witaj Zippi, jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas!"

 

 

Poniżej proponujemy kilka ćwiczeń, które można wykonać ze swoim dzieckiem, aby wzmocnić efekt zajęć z programu "Przyjaciele Zippiego"
część 1 - uczucia
 

Więcej o programie można dowiedzieć na stronie internetowej:
www.pozytywnaedukacja.pl
www.partnershipforchildren.org.uk

NIECH WAM ZAWSZE SŁOŃCE ŚWIECI

12 października "Muchomorki" złożyły wszystkim pracownikom przedszkola najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  

 

   

więcej w Wydarzeniach

JESIENNE ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM 

  

  

 Idziemy do przedszkola, przedszkole już nas woła.
Lalki, misie, klocki lego, a więc rękę daj kolego!
Poskaczemy, pośpiewamy, dobry humor tutaj mamy.