Przedszkole nr 1 w Tarnobrzegu

MUCHOMORKI TO MY!

 

"Muchomorki są na muchy, u nas w grupie same zuchy.
Nas się muchy nie wystraszą, gdy zobaczą grupę naszą!
My lubimy wszystkich w koło, u nas w grupie jest wesoło
i z paniami krzyczmy głośno: MUCHOMORKI niech nam rosną!"

DLA CIEBIE MAMO, DLA CIEBIE TATO!

25 maja 2012r. "Muchomorki" zaprosiły swoich kochanych rodziców na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. W ogrodzie najpiękniejszych życzeń znalazła się bajka muzyczna Calineczka, piosenki oraz wiersze... a wszystko to dla najważniejszych i najukochańszych osób na świecie - MAMY i TATY.

 

 

 

 

 

 

Dzieci do życzeń dołączyły upominek... jak widać kuchenne akcesoria mogą pełnić nieco inną... ważniejszą i piękniejszą funkcję .

  

  


 

BAJKA O MUCHOMORKACH

Taki tytuł ma książeczka, którą stworzyliśmy na międzyprzedszkolny konkurs literacko - plastyczny pod hasłem "Bajka o mojej grupie" organizowany przez tarnobrzeskie Przedszkole nr 2. Nasza bajka zafascynowała komisję konkursową, która przyznała nam I nagrodę.

 

Przedstawiciele z naszej grupy 2 kwietnia odebrali dyplom z rąk pani Naczelnik Wydziału Edukacji Anny Czaplińskiej, która odczytaniem naszej bajki zakończyła uroczystość wręczania nagród.

 

 

 

Oto nasza bajka w wersji on-line: Bajka o Muchomorkach

Tak pracowały ilustratorki naszej bajki:

 

 

Dzieci przekonały się, że tworzenie książki to ciężka i długotrwała praca. Emocje, które towarzyszyły "małym autorom" trudno opisać, były to: radość, zdziwienie i podekscytowanie. Wszak bajka którą stworzyły, to bajka właśnie o nich, o samych autorach.

 

PRACE WIOSENNE W NASZEJ SALI ZA NAMI

Muchomorki wiedzą, że wiosnna tuż, tuż, a to oznacza, że czas na ogródek w sali.
Efektem pracy będzie zielony kącik przyrody bogaty w nowalijki
.
 

  

  

Potrzebna jest ziemia, woda i promienie słoneczne, których w naszej sali mamy dostatek
i oczywiście odpowiednia pielęgnacja
....

  

Przy tak ogromnym zaangażowaniu na efekty nie trzeba było długo czekać....

  

....co dzień obserwujemy i podziwiamy zmiany w naszym kąciku przyrody.

  

 

"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

To antynikotynowy ogólnopolski program, w którym wzięły udział Muchomorki na przełomie lutego i marca. W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nie tylko papierosowego, uświadomiły sobie skutki palenia papierosów i dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach, w których narażone są na dym. Atrakcją programu był Dinek - smok, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. 

  

  

Co dymi? - żródła dymów  przedstawiły dzieci za pomocą rysunków.

 

"Papierosowe straszaki"

 

  

  

"Dinusiowe zeszyciki" to kolejna atrakcja, która ułatwiła realizację programu.

 

  

Dzieci projektowały znaczki "Zakaz palenia" oraz wykonywały własny znaczek "Nie pal przy mnie". 

Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego już w wieku przedszkolnym, ale tylko we współpracy z Wami Drodzy Rodzice - List do Rodziców.

 

WALENTYNKI 

W dniu 14 lutego "Muchomorki" świętowały walentynki. Ubrane w coś koloru czerwonego bawiły się w przystrojonej serduszkami sali w rytm wesołych i skocznych piosenek. Były walentynkowe zgaduj - zgadule i konkursy. Wykonywały serduszkowe walentynki; chłopcy dla dziewczynek, dziewczynki dla chłopców.

 

 

 

 

Dzieci zrozumiały, iż nie jest to tylko dzień dla zakochanych.

 

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY - WESOŁE ZABAWY NA ŚNIEGU

 

  

NIESPODZIANKA DLA BABCI I DZIADKA -RYŻOWE CIASTECZKA

Poniedziałkowe popołudnie 16 stycznia "Muchomorki" spędziły bardzo pracowicie. Motywem przewodnim było upieczenie ciasteczek i zrobienie wielkiej niespodzianki dla swoich dziadków. Wszystkie dzieci ochoczo i z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy: wyrabiały ciasto, formowały kuleczki i nadawały im odpowiedni kształt.

 

 

 

Nastepnie ciasteczka zostały upieczone w przedszkolnej kuchni, a dookoła rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach. Na koniec zostało dekorowanie babciną konfiturką -
i gotowe....

 

18 stycznia "Muchomorki" gościły w przedszkolu swoich kochanych dziadków. Przedstawiły dla nich "Jasełka". W pięknej uroczystości nie zabrakło również wierszy i piosenek poświęconych kochanym babciom i dziadkom. Były też życzenia 100 lat oraz laurki.

   

   

Dzieci zaprosiły swoich dziadków na słodki poczęstunek. Ciasteczka gościom bardzo smakowały, no a  babcie poprosiły swoich wnuków o przepis. Dziękujemy rodzicom za pozostałe równie smaczne wypieki.

 

ZABAWY Z PIRAMIDĄ ŻYWIENIA

 Spotkaniem z rodzicami 10 stycznia zakończyliśmy ponad dwumiesięczną ogólnopolską akcję "Piramida Żywienia Przedszkolaka". Dzieciaki wspólnie z rodzicami utrwalali poprzez zabawę zdobyte wiadomości na temat zdrowego odżywiania.

   

Na początku nastąpiło przywitanie się poprzez zabawę "Taniec powitalny" oraz przybliżenie tematu spotkania.

   

Rodzice wspólnie z dziećmi podawali własne propozycje recepty na zdrowie.

   

Muchomorki układały Piramidę Żywienia chwaląc się wiedzą przed swoimi rodzicami.

    

Dorośli również pokazali, że potrafią prawidłowo poukładać produkty na odpowiednich piętrach piramidy, dzieci to skrupulatnie sprawdziły.
Była zabawa dydaktyczna "Prawda - fałsz" oraz "Zdrowe - niezdrowe".

   

Ruch to zdrowie wiedzą o tym wszyscy i chętnie bawili się przy muzyce "Magiczna liczba 7..." w nawiązaniu do pięter piramidy.

  

   

Po wysłuchaniu pouczającej bajki "O księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku", którą przeczytała jedna z mam, dzieci bawiły się w lubianą zabawę "Sałatka owocowa" i nauczyły jej swoich rodziców.

   

Kulminacją spotkania było wykonywanie "najładniejszej kanapki".

   

Wszystkie kanapki były piękne i smaczne jak zapewniali nas autorzy.... a to przykładowe cudeńka.

   

Wszystkie dzieci zasłużyły na medal zdrowego "Muchomorka".

Dziękujemy rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.

zdjęcia z przebiegu akcji...


 

U NAS BAL NAD BALE

   

   

    

 więcej... 
JASEŁKA
 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia "Muchomorki" wystąpiły w przedstawieniu jasełkowym. 20 grudnia rodzice mogli wysłuchać i obejrzeć swoje pociechy, a 21 grudnia dzieci i pracownicy przedszkola. Już sam wygląd dzieci ubranych w piękne stroje był wzruszający, a to co wyraziły gestem, słowem i śpiewem poruszyło wszystkich do głębi....i wprowadziło w świąteczny nastrój - Wesołych Świąt!

   

  

  

  

 

Dziękujemy rodzicom za piękne stroje.


 

W grudniu, w  grupie "Muchomorków" rozpoczęła się realizacja programu "Przyjaciele Zippiego". To międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-7 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.  Składa się z 24 spotkań i trwać będzie do końca roku szkolnego.

Program Przyjaciele Zippiego składa się z sześciu części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie. Drodzy rodzice wiele usłyszycie o bohaterze o imieniu Zippi. Jest on patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek. Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz zaczynanie od nowa. Każde opowiadanie jest zilustrowane za pomocą zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Program "Przyjaciele Zippiego" nie mówi dzieciom, co robić. Zamiast tego zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań, które nie tylko im pomagają, ale również nie krzywdzą innych.

Oto nasz Zippi...sami go zrobiliśmy, to wieeelki patyczak.

"Witaj Zippi, Witaj Zippi, jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas!"

Poniżej proponujemy kilka ćwiczeń, które można wykonać ze swoim dzieckiem, aby wzmocnić efekt zajęć z programu "Przyjaciele Zippiego"
część 1 - uczucia
część 2 - komunikacja
część 3 - przyjaźń
część 4 - rozwiązywanie konfliktów
część 5 - przeżywanie zmiany i straty
część 6 - dajemy sobie radę

Więcej o programie można dowiedzieć na stronie internetowej:
www.pozytywnaedukacja.pl
www.partnershipforchildren.org.uk

 

KOLOROWE I ZDROWE KANAPKI
 
14 grudnia "Muchomorki" podjęły wielkie wyzwanie, robiły samodzielnie zdrowe kanapki. Na początku układały "Piramidę zdrowia". Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i chusteczek na głowę wszyscy z radością i zaangażowaniem przystąpili do pracy, a następnie do konsumowania. 
 
   
 
   
 
   
 
   
Dzieciom ogromnie podobały się te zajęcia i wyraziły chęć podejmowania następnych kulinarnych wyzwań. Było smacznie zdrowo i kolorowo.W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia od samego rana "Muchomorkom" towarzyszyły wielkie emocje związane z oczekiwaniem na specjalnego gościa z białą brodą. W mikołajkowych czapach niecierpliwie spoglądały w stronę przedszkolnych drzwi próbując zająć się zabawą. Po śniadaniu przedszkolaki wzięły udział we wspólnej mikołajkowej zabawie robiąc sobie przerwę na wyjście do sali gdzie czekał na nich..... Święty Mikołaj z prezentami.
 
 
   
 
   
 
 

Więcej w uroczystościach....

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Każdy "Muchomorek" tego dnia tj. 25 listopada przyniósł swojego ukochanego towarzysza beztroskiej zabawy oraz powiernika największych sekretów i tajemnic - swojego misia.

   

   

Dzieci układały historyjkę obrazkową "Zagubiony miś", odgadywały misiowe zagadki i słuchały wierszy o misiach.

   

Bawiły się w muzyczne zabawy z misiem w roli głównej.

    

Misie Łakomczuszki lubią miodek, więc podkradliśmy go pszczółkom....

   

...ale nie tylko misie lubią miód, dzieci wiedzą, że jest zdrowy i pyszny.

   

"Niezdarne łapki misia" próbowały pozbierać rozsypane patyczki.

   

Było też "100 lat" dla naszych misiaczków.

"Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest
Żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
Żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.
Miś ma wszystko czego trzeba, żeby misiem być
By do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić
Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest
Żeby trzymać go na rękach, kiedy tylko chcesz"
 
 

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA

24 litopad to dzień długo oczekiwany przez 5-latków, gdyż tego dnia wstąpiły one w grono prawdziwych "Muchomorków". Stało się to za przyczyną "czarodziejskiego ołówka" i oczywiście pani dyrektor.Ale zanim to się stało dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.

 

 
   
 
    
 
   
 
Po przyrzeczeniu i magicznych słowach pasowania każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.
 
    
 
Z racji tego, że uroczystość przypadła w  przeddzień Pluszowego Misia każde dziecko bawiło się z rodzicami i swoim ukochanym pluszakiem. Było trochę czytania o historii powstania pluszowego misia, misiowe zagadki, zabawy ruchowe przy muzyce KLANZA, z chustą animacyjną oraz misiowy masarzyk na pleckach dziecka i misia.
 
   
 
    
 
     
 
Po wspaniałej lecz wyczerpującej zabawie nadszedł czas na małe co nieco czyli słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w organizację uroczystości.
 

 

ŚWIĘTO JABŁKA

W czwartek 27 października gdy w naszym przedszkolu jabłko obchodziło swoje urodziny  również w "Muchomorkach" królował kolor czerwony.

 

   

Dzieci wzięły udział w różnych zabawach z jabłkiem w roli głównej.

  

  

Przedszkolaki słuchały "jabłkowych opowiadań" i śpiewały "jabłkowe piosenki".

   

Dowiedziały się jak ważne jest spożywanie owoców dla naszego zdrowia i zapamiętały hasło: "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie". "Jabłkowa stonoga" patrzyła jak dzieciaki chętnie zajadają jabłuszka.

    

Na pamiątkę tego dnia powstały "jabłkowe stworki".

 

MOJE MIASTO - TARNOBRZEG

We wrześniu podczas realizacji treści edukacji regionalnej dzieci przez cały tydzień poznawały swoją miejscowość. Podczas wycieczki ulicami miasta przedszkolaki rozpoznawały ważne i znane miejsca, zabytki i obiekty, dowiedziały się jak ważną rolę one spełniają w naszym mieście, dostrzegły piękno miejsc w dalszej i bliższej okolicy.

   

   

   

   

Swoje spostrzeżenia i wiedzę o swoim mieście przedszkolaki wyraziły w pracach: "Moje miasto", "Miasto nocą", "herb Leliwa", których wykonanie przyniosło im wiele radości.

   

   

   WYCIECZKA DO SKLEPU WARZYWNEGO 

   

   

 

W POSZUKIWANIU JESIENI...